Plan miejscowy unieważniony

Wyrok NSA z sierpnia br. ostatecznie rozstrzyga o nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla południowej części gminy Prażmów. Dlaczego tak się stało? Czy można było temu zapobiec? Co wyrok oznacza w praktyce dla mieszkańców południowej części gminy?


Plan dla całej południowej części gminy został uchwalony 18 kwietnia 2002 roku. Następnie Rada Gminy Prażmów 4 lutego 2010 roku uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) części wsi Gabryelin. Niestety w paragrafie 35 tej uchwały, zapisano: „Tracą moc ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą nr XLII/494/2002 Rady Gminy Prażmów z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowej części gminy Prażmów” co spowodowało, że mpzp dla południowej części gminy Rada Gminy Prażmów unieważniła. Nikt jednak wówczas nie zwrócił na to uwagi i funkcjonowały obydwa plany.


W 30.09.2022 roku Rada Gminy Prażmów uchwaliła zmianę mpzp dla północnej i południowej części gminy Prażmów z 18 kwietnia 2002 r. Wówczas Wojewoda Mazowiecki w rozstrzygnięciu nadzorczym z 31 października 2022 roku stwierdził nieważność uchwały z 30.09.2022 twierdząc, że uchwała z 18 kwietnia 2002 roku została wyeliminowana z obrotu prawnego na mocy paragrafu 35 uchwały z 4 lutego 2010 w sprawie uchwalenia mpzp części wsi Gabryelin.
Gmina Prażmów nie zaskarżyła rozstrzygnięcia Wojewody dlatego po 30 dniach stało się ono prawomocne.


Mimo to 28 lutego 2023 roku Rada Gminy Prażmów uchwaliła ponownie tę samą zmianę mpzp dla północnej i południowej części gminy Prażmów. Wojewoda Mazowiecki 22 marca 2023 r. wydał ponownie rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym stwierdził to samo co poprzednio – że gmina chce wprowadzić zmianę do nieistniejącej już w obrocie prawnym uchwały z 18 kwietnia 2002 roku. Tym razem Rada Gminy Prażmów za pomocą pełnomocnictwa ówczesnego radcy prawnego urzędu odwołała się – złożyła skargę do WSA na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego uznając je za bezpodstawne.


Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) uznał 14 września 2023 roku iż skarga nie zasługuje na uwzględnienie – ponieważ kwestia obowiązywania uchwały z 18 kwietnia 2002 roku była już przedmiotem wcześniejszego rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Mazowieckiego z 31 października 2022 roku, które z powodu braku odwołania przez gminę stało się prawomocne. WSA wyjaśnił, że istotą sporu była ocena czy ustalenie zawarte w paragrafie 35 uchwały z 4 lutego 2010 roku wywołało skutek prawny w postaci derogacji całej uchwały z 18 kwietnia 2002 roku. Sąd przyznał rację Wojewodzie, że uchwała z 18 kwietnia 2002 roku przestała mieć moc obowiązującą, a tym samym uchwalona 28 lutego 2023 roku zmiana nieobowiązującej od kilkunastu lat uchwały nie mogła być prawnie skuteczna.


Gmina wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) jednak sąd 7 sierpnia 2024 roku (wyrok otrzymaliśmy 24 września) ją oddalił. Wyrok NSA jest ostateczny.
W praktyce oznacza to, że nie mamy planu uchwalonego w 2002 roku dla południowej części gminy Prażmów. Obowiązują natomiast plany uchwalone po 2002 roku dla części miejscowości (wszystkie plany dostępne są na stronie https://prazmow.e-mapa.net/).

Skutkiem tego Starostwo Powiatowe nie wydaje pozwoleń na budowę na terenie objętym planem z 2002 roku.


Czy można było temu zapobiec?
W 2022 roku, kiedy gmina nie odwołała się od rozstrzygnięcia nadzorczego należało rozpocząć procedurę uchwalenia planu dla południowej części gminy. Dzisiaj jednak przygotowujemy się do uchwalenia planu ogólnego do czego zobowiązują nas przepisy. Do momentu uchwalenia planu będziemy wydawać tzw wuzetki, czyli decyzje o warunkach zabudowy. W naszym urzędzie nie wydawaliśmy takich decyzji od lat, natomiast wnioski można składać na kancelarię.


Informacje znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej i w BIP, a także w urzędzie.