Projekt pn. „Mazowsze bez smogu”, realizowany w ramach Priorytetu II „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” dla działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych” Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027.
Mazowsze bez Smogu to projekt, którego liderem jest Województwo Mazowieckie. W rolach partnerów zaangażowane zostały JST z obszaru woj. mazowieckiego. Projekt ma na celu wsparcie gmin we wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla stref w woj. mazowieckim. Zakłada on ograniczenie emisji i zmniejszenie stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, B(a)P oraz dwutlenku azotu.
Projekt „Mazowsze bez smogu” zakłada poprawę jakości powietrza poprzez stworzenie sieci ekspertów wyspecjalizowanych w ochronie powietrza i energetyce. W ramach projektu realizowane będą następujące działania:
• Doradztwo energetyczne i ekologiczne – eksperci będą wspierać mieszkańców w działaniach na rzecz poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska.
• Serwis internetowy – narzędzie wspierające procesy zarządzania jakością powietrza.
• Edukacja ekologiczna – programy edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.
Oficjalne otwarcie projektu miało miejsce 27 czerwca 2024 r. Realizacja będzie się odbywała w latach 2024-2028. Całkowity koszt projektu wynosi 1 588 794,22 zł, z czego 50% (794 397,11 zł) dofinansowane jest z funduszy Unii Europejskiej.
Środki pieniężne zostaną przeznaczone na:
- zatrudnienie, wyposażenie oraz przeszkolenie ekodoradcy,
- zakup narzędzi i specjalistycznego drona,
- wykonanie diagnozy ubóstwa energetycznego i audytów,
- przeprowadzanie działań edukacyjnych.
Ekodoradca – nowe usługi w gminie
Stanowisko ekodoradcy w gminie przyniesie mieszkańcom liczne korzyści , takie jak podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców czy spełnienie wskaźników Programu ochrony powietrza.
Do głównych zadań ekodoradcy należeć będą:
• Opracowanie strategii poprawy jakości powietrza,
• Monitorowanie źródeł ciepła i realizacji założeń programu POP i PDK,
• Analiza potrzeb edukacyjnych mieszkańców,
• Organizacja akcji informacyjnych i wydarzeń związanych z ochrona powietrza,
• Kontrole palenisk,
• Doradztwo w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji.
Program jest krokiem w kierunku zdrowszego i bardziej ekologicznego Mazowsza. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej i zaangażowaniu lokalnych władz oraz społeczności, możliwe jest skuteczne przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza i podnoszenie jakości życia mieszkańców.