– To jest pokolenie, które nawet muzyki słucha patrząc w ekran – mówi Marta Bucholc, szkolna logopedka, pomysłodawczyni i opiekunka szkolnego radia Dwója. – A tu robią radio, muszą przedstawić swój pomysł bez obrazu, bez pokazywania. Podoba im się to.
Szkolne Radio Dwója z Uwielin powstało w zeszłym roku.
– Okazało się, że mamy radiowęzeł, sprawdziliśmy, że troszkę słychać, więc pokusiłam się o organizację grupy chętnych uczniów ,którzy chcieliby się zaangażować podczas długiej przerwy w szkolne radio – mówi Marta Bucholc. – Ogłosiliśmy konkurs na nazwę i tak Radio Dwója- metodą prób i błędów działa od zeszłego roku.
Obecnie radio działa na zasadzie kółka radiowo-dziennikaskiego, które tworzy 15 uczniów klas piątych. W przyszłym roku pani Marta chce zrobić nabór i powiększyć skład radia.
– Planowaliśmy ogłaszać, rozmawiać czy organizować taneczne przerwy, ale okazało się, że nasze nagłośnienie nie działa do końca tak jak powinno – opowiada Marta Bucholc. – Postanowiliśmy więc założyć zakładkę Radia Dwója na stronie internetowej szkoły. Umieszczamy w niej nagrane i przeprowadzone wywiady, nagrane Bajki-Słuchajki, a obecnie zaangażowaliśmy się również w Wirtualne Muzeum Gminy Prażmów.
Na stronie muzeum oraz szkoły można odsłuchać historię szkoły w Uwielinach – nagraną w kilku odcinkach, a spisaną przed laty przez polonistkę Mirosławę Masłowską.
Nagrali także wywiad z Marcinem Grzymowiczem – znanym aktorem i mieszkańcem Ustanowa.
– Chcemy poznać specyfikę pracy reportera – jak przeprowadzić wywiad, nauczyć się prowadzić dyskusje na dany temat, przełamywać tremę i wypowiedzieć kilka słów do mikrofonu. Nie jest to łatwe, możemy mówić wszystko, rozmawiać ze sobą, a jak się pojawia mikrofon to na początku trudno powiedzieć cokolwiek – tłumaczy Marta Bucholc. – Uczą się ze sobą współpracować, że są od siebie zależni. To oni wymyślają rozmówców, proponują tematy, szukają w kalendarzu świąt nietypowych.
Rozmawiamy w sali informatycznej, w której prowadzone jest kółko. Uczniowie szukają w Internecie tematów.
– O! Jest dzień teściowej! – mówi jeden z chłopców. – No ale co zamierzasz z tym zrobić? – odpowiada jedna z dziewczyn.
– Uczą się, że pomysł to jedno, ale potem trzeba to jeszcze móc zrealizować – mówi Marta Bucholc.
Sprzęt czyli mikrofony, słuchawki, rejestrator dźwięku radio ma od darczyńców – Rady Rodziców i lokalnych przedsiębiorców. Jeden z rodziców pomógł zorganizować stanowisko i wycieczkę do radia..
Podcasty Radia Dwója można odsłuchać w zakładce szkolne radio na stronie internetowej szkoły w Uwielinach.
– Mamy nadzieję, że na żywo będzie nas można w końcu lepiej usłyszeć w szkole. To marzenie dzieci – mówi Marta Bucholc.