Prażmów – atrakcyjne centrum gminy

Dobrą, przyjazną i atrakcyjną przestrzeń należy zaplanować. Jaki jest kierunek działań gminy w zagospodarowaniu Prażmowa?

Urząd Gminy, szkoła, zabytkowy kościół, Dwór Ryxów, który po zakończeniu trwającego remontu będzie służył mieszkańcom, biblioteka, przychodnia, komisariat policji oraz sklepy – Prażmów jest formalnym i naturalnym centrum naszej gminy. Taką przestrzeń należy jednak zaplanować aby przy kolejnych inwestycjach znać kierunek działania.

Koncepcja zagospodarowania terenu powstała w 2021 roku. Od tamtej pory pozyskujemy grunty, budujemy drogi, jesteśmy na etapie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

plan zagospodarowania

– W tej chwili mogą Państwo zobaczyć budowę ulicy Radosnej. To jeden z naszych zaplanowanych istotnych ciągów komunikacyjnych. Wcześniej zachowaliśmy w planach rezerwę pod te drogi – mówi wójt Jan Adam Dąbek. – Stworzyliśmy system dróg wewnętrznych na wzór osiedla domów jednorodzinnych. Po drugiej stronie drogi wojewódzkiej, wokół Dworu Ryxów, zaplanowaliśmy przestrzeń rekreacyjno–kulturalną.

Pierwszą drogą, którą budujemy zgodnie z naszym planem, jest ulica Radosna. Powstaje aby jedynym dojazdem do szkoły, ośrodka zdrowia, boisk czy policja nie była droga wojewódzka 722.

– Od średniowiecza miasta najpierw się rysuje. Może Prażmów nie jest miastem w sensie formalnym, ale jest to centrum gminy i ważne aby jego przestrzeń służyła mieszkańcom jak najlepiej – mówi Jan Adam Dąbek. – Im więcej ciągów komunikacyjnych tym lepiej, proszę spojrzeć na Zalesie Dolne czy Konstancin. Dzięki temu ruch samochodowy rozkłada się na więcej ulic, a mieszkańcy nie muszą chodzić naokoło.

Niezwykle istotne są także tereny rekreacyjne. Choć w naszej gminie nie brakuje zielonych miejsc, to chcemy zagospodarować część przestrzeni pod rekreację i kulturę.

– Będzie na to miejsce w Dworze Ryxów, ale wiemy już, że kiedy oddamy Dwór w użytkowanie teren między rzeką, kościołem i dworem stanie się atrakcyjną przestrzenią – mówi Jan Adam Dąbek. – Zaplanowaliśmy więc tutaj amfiteatr, ścieżkę dydaktyczną, jest to jedna z rozważanych lokalizacji pod dom kultury.