Widzisz – reaguj

Osoby bezdomne, samotne i starsze, a także osoby będące pod wpływem alkoholu, podczas mrozów są narażone na utratę życia i zdrowia. Policja przypomina, że jeżeli widzimy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Czasem tyle wystarczy, żeby uratować komuś życie.

Policja zapewnia, że każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

– Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni – tłumaczy policja. – Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Należy pamiętać, że wychodzenie na zewnątrz podczas mrozu pod wpływem alkoholu może się źle skończyć. Jeżeli się potkniemy czy wywrócimy, a nie będziemy mieli siły się podnieść, możemy po prostu zamarznąć. Dlatego tez osób będących pod wpływem alkoholu nie powinniśmy omijać – nietrzeźwy człowiek zdecydowanie szybciej traci ciepło.

– Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numer 112 lub pogotowia ratunkowego. Można też dokonać zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – apeluje policja. – Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Fot.: KPP Piaseczno