Powstało Muzeum Prażmowa

Wirtualne Muzeum Gminy Prażmów zostało stworzone przez mieszkańców przy współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Prażmów. Autorzy zachęcają do współtworzenia tego miejsca.

 

stare zdjęcie, kobieta i mężczyzna na wozie, w tle chata pokryta strzechą, zdjęcie w kolorze sepii

 

Inspiracją była strona Internetowego Muzeum Regionalnego Ziemi Prażmowskiej, które powstało 10 lat temu, ale zniknęło.

-Dokładnie 10 lat temu, w 2013 roku, kilkudziesięciu uczniów prażmowskich gimnazjów, ówczesny wicewójt Maciej Michalski oraz Biblioteka Publiczna Gminy Prażmów (koordynator Natalia Krzaczek), stworzyli niezwykły projekt: Internetowe Muzeum Regionalne Ziemi Prażmowskiej – tłumaczą twórcy powstałego teraz Wirtualnego Muzeum.

10 lat temu zebrano mnóstwo materiałów, głównie zdjęć pozyskanych od mieszkańców gminy Prażmów.

– Podczas rozmowy ktoś wspomniał o tamtej stronie, ktoś się zainteresował, ktoś sprawdził w internecie. Tak trafiliśmy do Biblioteki Publicznej Gminy Prażmów, w której znaleźliśmy prawdopodobnie wszystkie zdjęcia pozyskane dziesięć lat temu – mówią autorzy. – Postanowiliśmy więc stworzyć miejsce, w którym ponownie upublicznimy zebrane wówczas materiały.

 

czarno białe zdjęcie, dorosły mężczyzna i dwoje dzieci przy starym samochodzie

 

Twórcy Wirtualnego Muzeum Gminy Prażmów chcieliby aby było ono żywe, żeby pojawiały się nowe materiały i projekty: artykuły, filmy, zdjęcia czy podcasty. Są otwarci na współpracę.

– Chcielibyśmy abyście tworzyli je z nami. Zapewne, mimo ogromu pracy naszych uczniów, w Waszych domach znajdują się stare zdjęcia, których nikt poza rodziną nie widział. Na pewno macie do opowiedzenia mnóstwo historii, o swoich pradziadkach, dziadkach, rodzicach, a może o sobie. A może o Ryxach? W końcu to nie było aż tak dawno temu. Może o budowie „esełki” czyli linii kolejowej nr 12, a może ktoś z Was wsiadał do pociągu na przystanku Nowy Prażmów. Może ktoś pracował w SUR Prażmów, albo był członkiem tej spółdzielni. A może ktoś ma bilet na PKS z lat 90… Powiedzcie nam o tym! – proszą autorzy.

Link do Muzeum

 

Zdjęcie w sepii, kobieta z dzieckiem na schodach dworu