Zaczynamy remont Dworu Ryxów

Gmina podpisała umowę z wykonawcą na kompleksowy remont dachu Dworu Ryxów – jednego z najcenniejszych zabytków gminy Prażmów, ale także powiatu piaseczyńskiego

Dwór Ryxów stojący przy ul. Franciszka Ryxa, zbudowany został nad najpiękniejszym fragmentem Doliny Rzeki Jeziorki w 1820 roku – 203 lata temu. Inwestorem był Franciszek Ryx, major wojsk polskich, bratanek kamerdynera Stanisława Augusta Poniatowskiego i starosty piaseczyńskiego, pochodzącego z Flandrii Franciszka Ryxa.
Budynek w latach powojennych stał się własnością Skarbu Państwa, do połowy 2010 roku mieścił się tutaj ośrodek zdrowia. Stan budynku nie pozwala prowadzić w nim jakiejkolwiek działalności.

– Dwór to jest wyzwanie dla naszej gminy, nie mamy takich pieniędzy, żeby sfinansować w całości jego remont – mówi wójt Jan Dąbek.
W 2020 roku gmina Prażmów z powiatem piaseczyńskim podpisała list intencyjny, w którym zobowiązała się do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, opracowania projektu koncepcyjnego prac remontowych i adaptacyjnych. A w końcu uzyskania pozwolenia na budowę.

Więcej w tekście portalu Piasecznonews.